PUBLICATII - PAROHIA VARESE

BISERICA ORTODOXĂ ROMÂNĂ RECUNOSCUTĂ OFICIAL ÎN ITALIA

BISERICA ORTODOXĂ ROMÂNĂ  RECUNOSCUTĂ OFICIAL ÎN ITALIA
În ziua de 12 septembrie a.c., după un proces administrativ complex care
s-a întins de-a lungul mai multor ani,
Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, ca reprezentantă oficială a Bisericii
Ortodoxe Române în Peninsulă , a primit, prin
Decretul Președintelui Republicii Italiene,       recunoașterea juridică oficială ca și cult, din partea Statului Italia
n

citeste tot

Închisorile unde au patimit             Sfintii Brâncoveni

Yedikule face parte dintre locurile sfinţite de jertfa familiei Sfinţilor Brâncoveni, care sunt un simbol al jertfei întregului neam în istorie.Inchisorile unde au pătimit Sfinţii Brâncoveni.......

15 august 2014

Conferinţă  la  Palatul Parlamentului

lLa Palatul Parlamentului, în Sala „Alexandru Ioan Cuza” din cadrul Centrului Internaţional de Conferinţe, miercuri, 19 noiembrie 2014, s-au desfăşurat lucrările sesiunii a Conferinţei pastoral-misionare semestriale de toamnă a preoţilor din Bucureşti şi Ilfov, sub titlul 2014 – Anul omagial al Sfinţilor Martiri Brâncoveni.

25 noiembrie 2014

Locul martirajului Sfinţilor Brâncoveni

Constantinopolul medieval s-a transformat în marea metropolă turcă Istanbul din vremea noastră, dar jertfa martirică a Sfinţilor Brâncoveni nu poate fi uitată şi, ca român din neam de Brâncovean, am căutat locul de unde sufletele înaintaşilor noştri s-au ridicat la ceruri.

28 august 2014

Din viata Sfintei Neomartire Arghira

Sfânta Neomartiră Arghira, născută în Prusia Bitiniei (astăzi oraşul Bursa din Turcia) în jurul anului 1692, prăznuită la 30 aprilie, a suferit martiriul  aproape în aceeaşi perioadă cu Sfinţii Brâncoveni.

5 mai 2014

Conferinţă dedicată Sfinţilor Martiri Brâncoveni

Cu prilejul hramului Parohiei Ortodoxe Române „Sfântul Sfinţit Mucenic Ciprian şi Sfânta Muceniţă Iustina fecioara“, Protopopiatul Lombardia II din Italia a susţinut joi, 2 octombrie, la Varese, Italia cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Siluan, Episcopul ortodox român al Italiei, o conferinţă dedicată Martirajului Sfinţilor Martiri Brâncoveni de la 15 august 1714.

05 octombrie 2014

Zilele Sfinţilor Martiri Brâncoveni în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

August  2014

Ora de  Religie

Câteva îndemnuri și gânduri privind ora de religie pentru copiii Bisericii noastre
Multe s-au spus și s-au scris cu privire la ora de religie în școlile din România, în ultima vreme.

Cert este că, fără implicarea noastră a tuturor, nu doar pentru propriii noștri copii, ci și pentru fini sau nepoți și chiar pentru vecinii din țară care poate nu se pricep să procure sau să completeze formularul de înscriere, dacă copiii Bisericii noastre nu sunt înscriși la ora de religie până în ziua de 6 martie, ei nu vor putea participa la acest curs.

Citeste tot         27 februarie 2015

Sfintire catapeteasma

Duminică, 28 iunie 2015, a fost prilej de sărbătoare pentru credincioşii parohiei noastre . S-a binecuvântat noua catapeteasmă şi icoanele bisericii parohiale, după care s-a oficiat Sfânta Liturghie.

Pentru foto apasa       28 iunie 2015

Dupa 300 de ani  Biserica Sfintilor Brâncoveni din Constantinopol

Două evenimente de cinste din viaţa Bisericii Ortodoxe Române şi de mare importanţă pentru românii care se află pe meleagurile cetăţii de altădată a Constantinopolelui au adus în atenţia noastră o ctitorie brâncovenească pe plaiurile vechiului Bizanţ.

21 mai 2014