Cinstirea Unirii Moldovei cu Țara Românească - PAROHIA VARESE

Cinstirea Unirii Moldovei cu Țara Românească

La Varese, românii ortodocși au sărbătorit Ziua Unirii Principatelor Moldova și Țara Românească, evocând evenimentele de la 24 ianuarie 1859 și credința în Bunul Dumnezeu, liantul sfânt al unității de neam, care ne întărește, ne oferă vitalitate astăzi și constituie fundamentul armonioasei conviețuiri cu toți frații în Hristos în mijlocul cărora trăim. Duminică, după oficierea Sfintei liturghii, credincioșii români: moldoveni, munteni, ardeleni, olteni, bănățeni, maramureșeni, dobrogeni și bucovineni cernăuțeni, au rămas în biserică și cu înaltă trăire românească au participat la descrierea importanței Unirii de la 24 ianuarie 1859 și pioșenie au cântat imnul „Hora Unirii” lui V. Alecsandri. Viața împlinită cu Hristos este izvorul nemuririi neamului nostru românesc. Cu toții am conștientizat, că jertfa strămoșilor care au înfăptuit toate marile realizări ale neamului nostru românesc, a izvorât din credința curată și viața plină de Hristos, care trebuie să ne însuflețească și trebuie să crească pentru a ne împlini datoria față de copiii și urmașii noștri.

Pr.  Silviu  State